قالب وبلاگ

«جشن دهه فجر» در هفدهم بهمن ماه به مناسبت جشن انقلاب،در مركز شهيد ليلابي مراسمي با حضور اعضا برگزار شد اين مراسم با قرائت قرآن  و سرود ملي آغاز شد و پس ازآن درباره وقايع انقلاب با اعضاي دختر بحث آزاد انجام گرفت . علاوه برآن برنامه هايي چون اجراي سرود ،ديكلمه و خواندن مقاله و نيز قصه گويي با استفاده از كتاب خاطرات بچه هاي انقلاب توسط اعضاي دختر اجرا شد همچنين در پايان كتاب هاي انقلابي به اعضا معرفي ودر آخر از آنها پذيرايي شد .          
موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ هفدهم بهمن ۱۳۹۲ ] [ ۱۱:۴۷ قبل از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

فاطمیه تا حکایت می شود

قربت حیدر روایت می شود

فاطمیه فصل بیعت با  علی است

جرم زهرا گفتن یک یا علی است

ایام فاطمیه وشهادت مظلومانه بانوی دو عالم حضرت زهرای مرضیه بر محبانش تسلیت باد


موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۰ ] [ ۱۲:۳۵ بعد از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

سفره هفت سین مرکز 2 - مربی : زارع

نوروز امسال باهفت سین متفاوتی دور هم می نشینیم تا رنگ دوستیهایمان را هم بهاری کنیم، امسال دوستان تازه ای که چندوقتی است میهمان خانه های مهربانیمان شده اند ، دست دردست هم داده اند و سفره های هفت سینمان را رنگ تازه ای بخشیده اند دوست دارم سفره ای که باهم یکی یکی سینهایش رادست چین کرده ایم بهانه ای باشد تا یادمان نرود که این سینها شاید کنایه ای است از سینهای زندگی و باهم بودنهایمان که شاید خیلی وقتها فراموششان می کنیم ، فراموش می کنیم که سفره هفت سین قلبهایمان همیشه گسترده است با :

سلامی که واقعا معنای سلامتی به هم هدیه کند .

 سادگی دلهایمان که غباراز هر دورنگی می تواند بزداید .

 سرزندگی بهاری که می تواند رنگ غصه ها را از دلها پاک کند .

سرافرازی در زندگی را که می توانیم درهر یارب یارب گفتنها از خداوند برای هم مسئلت نماییم .

 با سعه صدر که می توان همیشه و درهمه فصول سال سبز بود و همیشه بی کینه زندگی کرد .

وبا سرمایه ارزشمند هم دلی  ، که می توانیم خزانه دلهایمان را از رنگ ریا بزداییم .

همیشه سبز باشیدوبهاری .


موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ بیست و چهارم اسفند ۱۳۸۹ ] [ ۱۶:۳۰ بعد از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

فصلها ، ماه‌ها و رنگ‌ها می ‌گذرند و همگی حاکی از چرخش زمان و روزگارند…

فرهنگ کهن ایرانی گره خورده با شُکر دائم نعمت‌های خداوندی در فصل‌های مختلف سال است. دانش سرشار مردمان ایران زمین از آنچه می‌ خورند و می ‌آشامند و شناخت زیبایی‌های فصل‌ها، رنگ‌ها و محصولات آن در جشن‌های جاودانه ی ایرانیان در فصول مختلف متجلی است.

با نگاهی کوتاه به محتویات مواد غذایی اصلی سفره ‌ی عید می ‌توان با اطمینان بیان کرد که اکثر مواد غذایی مورد استفاده در این سفره سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌هایی است که ضمن تقویت سیستم دفاعی بدن، جسم انسان را در بلند مدت در مقابل خطرات ابتلا به بیماری‌های سخت و مزمن مانند سرطان و بیماری‌های قلبی- عروقی محافظت می ‌کند.

شب یلدا، سفره‌ ی هفت ‌سین و… به ما می ‌آموزد که چنین الگوی غذایی را در طول سال و به مناسبت‌های مختلف داشته باشیم و در برنامه‌ ی روزانه‌ ی خود بگنجانیم. همان ‌طور که گذشتگان ما به مناسبت‌های مختلف جشن می گرفتند و از نعمت‌های بی ‌شمار الهی استفاده می‌ کردند.

هفت‌ سین شامل 6 سین غذایی است که هر کدام می ‌تواند سمبل سلامتی و طول عمر و زندگانی باشد.

بقیه مطلب را درادامه بخوانید


موضوعات مرتبط: مناسبتها
ادامه مطلب
[ بیست و یکم اسفند ۱۳۸۹ ] [ ۱۲:۵۰ بعد از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

صدای بال و پر جبرئیل می آید
شب است و ماه به آغوش ایل می آید
لب کویر پس از این ترک نخواهد خورد
که ساقی از طرف سلسبیل می آید
لباس خاطره را از حریر عشق بدوز
حلیمه! نزد تو فردی اصیل می آید
نگاه آمنه از این به بعد می خندد
چرا که معجزه ای بی بدیل می آید


میلاد پیامبر رحمت، تاج آفرینش بر شما خجسته باد


موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ یکم اسفند ۱۳۸۹ ] [ ۱۰:۱۵ قبل از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

  خانم اجازه جلسه ی بعدی چه روزیه ؟

خانم میشه هفته ای دوروز برگزاربشه ؟

خانم میشه دوستامون هم بیان توی این کلاس شرکت کنن؟

خانم اجازه.........

اینا سوالاتی بود که درپایان اولین جلسه ی کلاس گام به گام تا اندیشه، بچه ها ازمن می پرسیدن واصرار داشتن که کلاسها به جای هفته ای یک جلسه ، چندجلسه برگزاربشه . رضایتشون از جلسه اول کلاس کاملا درنگاهشون پیدابود وصحبتهایی که درموردکلاس وبازیهایی که انجام داده بودن میکردن ،  نشون میدادکه چقدر کلاس براشون جذاب بوده .

اولین جلسه ی کلاس گام به گام تااندیشه امروز ۲۶/۱۰/۸۹ راس ساعت ۳۰/۱۲ ظهر درمرکز شماره ۲برگزارگردید مخاطبین این برنامه گروه سنی ج می باشند که با شوق وعلاقه ی بی حدواندازه ای در کلاس شرکت نمودندامروز از انسان وجهان ونقش حواس درادراک جهان صحبت کردیم وبامفاهیم حواس ظاهری وباطنی آشناشدیم امیداست که بافعالیتهای انجام گرفته دراین جلسه توانسته باشیم قدرت مشاهده رادراعضا پرورش داده و قابلیتهای زبانی ومهارتهای برقراری ارتباط با دیگران را درآنها تقویت کنیم .


موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ بیست و ششم دی ۱۳۸۹ ] [ ۱۶:۷ بعد از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

عروسکهای دارا و سارای مرکزمون دیروز مهمون داشتن مهموناشون هم ۸۶ نفر از نوگلای کوچولو و خوشگل مهدکودک اسما بودن . عروسکهای دارا وسارا از چند روز پیش با کمک مربیان خوب وپرتلاش مرکزمون برنامه های متنوعی برای دوستاشون تدارک دیده بودن تا به همه شون خوش بگذره .  اونا  براشون قصه گفتن ، مسابقه اجراکردن ، باهم شعرخوانی کردن ، باهاشون سفالگری کردن و آخرش هم توی خونه ی خودشون چنددقیقه ای میزبانشون شدن وبرای اینکه یادوخاطره ی این دوستی تا آخر عمر یادشون بمونه یه یادگاری کوچیک هم تقدیمشون کردن وبا پذیرایی مختصر ، شیرینی این دوستی رو به کامشون شیرین کردن . بچه ها ما که از دیدن شما خیلی خوشحال شدیم امیدواریم شماهم خاطره ی این روز رو برای همیشه توی دفتر خاطراتتون ثبت کنین به امید دیدار مجدد شما .  


موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ نوزدهم دی ۱۳۸۹ ] [ ۹:۲۶ قبل از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

هفته پژوهش گرامی باد

برنامه های هفته پژوهش مرکز شماره ۲

- برپایی نمایشگاه ازکتابهای مرجع برای آشنایی اعضا توسط عروسکهای دارا وسارا

- آشنانمودن اعضا با روش پژوهش به زبان ساده

- معرفی کتابهای مرتبط با موضوعات پژوهش برای اعضا باعناوین :

 تحقیق چیست محقق کیست ؟ 

چگونه پژوهش کنیم ؟ 

   

 


موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ پنجم دی ۱۳۸۹ ] [ ۱۳:۲ بعد از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

شمع سان پروانه‎ها گشتند آب از تشنگی          بر لب دریا ز کف دادند تاب از تشنگی

ای دریغا! ای دریغا! سوختند و سوختند              ماه رویان همچو قرص آفتاب از تشنگی

کودک شش ماهه در دامان مادر بارها                گشت همچون ماهی دریا کباب از تشنگی

دیده‎ی دُردانه‎ی زهرا اگر آید به هم                    لحظه لحظه آب می‎بیند به خواب از تشنگی

لاله‎های داغدار بوستان بوتراب                          سینه بنهادند بر روی تراب از تشنگی

طایری بی بال و پر جان داده زیر خارها               بر لبش مانده نوای آب آب از تشنگی

هر چه او را در بیابان می‎زند زینب صدا                نیست در لعل لبش تاب جواب از تشنگی

تا دهان خشک خود را با گلابی تَر کند                  نیست حتی در گِل چشمش گلاب از تشنگی

آفتاب کربلا شد دود در چشم حسین                   داشت از بس در وجودش التهاب از تشنگی

آب هم تا حشر، میثم! از پیمبر شد خجل             بس که دیدند آل پیغمبر عذاب از تشنگی


موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ بیست و سوم آذر ۱۳۸۹ ] [ ۱۵:۱۱ بعد از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

روزدهم ماه ذی حجه، یک روز خوب از روزهای خوب خداست. روز عید قربان. هر سال که ماه ذی حجه شروع می شه، مسلمانان از سراسر دنیا برای زیارت خانه خدا، کعبه، به مکّه می رن و اون جا دور هم جمع می شن. به این سفر یک ماهه می گن سفر حج و به این مسلمون ها که به حج می رن می گن حاجی تو سفر حج، حاجیان باید کارهایی رو که خداوند دستور داده انجام بدن. یکی از این کارها اینه که در روز دهم ماه ذیحجّه، هر کدوم از حاجیان باید یک گوسفند را قربانی کنند. این روز، روز عید قربانه.

می دونید چرا روز دهم ماه ذی حجه را عید قربان نامیده اند؟ سال ها پیش، یعنی در زمان حضرت ابراهیم علیه السلام که یکی از پنج پیامبر بزرگ خدا بود در دو شب، یعنی شب نهم ماه ذی حجه و دهم ماه ذی حجه در خواب به اون حضرت وحی شد که روز دهم ذی حجه برای رضایت خداوند مهربون، تنها فرزندش که اسماعیل نام داشت رو به منی که یک کوه در نزدیکیِ مکّه بود، ببره و اونو قربانی کنه. حضرت ابراهیم علیه السلام هم که خدای مهربان را خیلی دوست داشت، بدون هیچ تردیدی، صبح روز دهم ذی حجه، پسرش رو به منی برد و دست و پای اونو بست و تصمیم گرفت که به فرمان خداوند اونو قربانی کند، ولی همین که خواست با چاقو گلوی اسماعیل را ببره از سوی خداوند فرمان رسید که: «ای ابراهیم! تو از آزمایش الهی سربلند بیرون آمدی، اکنون فرزندت را رها کن و به جای اسماعیل این گوسفند را که برایت هدیه فرستادیم، قربانی کن». حضرت ابراهیم علیه السلام هم بسیار خوشحال شد و پسرش رو بوسید و به جای او، اون گوسفند را قربانی کرد. از اون زمان تا حالا، هر سال حاجیان در منی، گوسفندی رو قربانی می کنند. اون روز را هم روز عید قربان نامیدند.


موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ بیست و پنجم آبان ۱۳۸۹ ] [ ۱۸:۴۵ بعد از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

در آستانه عید سعید قربان و در دومین روز از هفته کتاب مراسمی با حضور دانش آموزان و جمعی از خانواده های اعضا کانون برگزار شد.

در این مراسم«آقای رزاقی»سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان‌شرقی با تبریک اعیاد قربان وغدیر خم،نهادینه کردن فرهنگ مطالعه را از مهمترین وظایف کانون دانست و نقش خانواده ها را نیز در این زمینه بسیار مهم عنوان کرد. وی به تاثیر مطالعه در افزایش آگاهی و بصیرت اشاره کرد وافزود:افزایش آگاهی و بصیرت سبب بندگی بهتر برای خداوند متعال می شود.

گفتنی است دراین مراسم علاوه بر اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی وهنری توسط مربیان کانون،نمایشگاه آثار نقاشی وسفال اعضای کانون درتابستان ۸۹ به مربیگری خانم کریمی باعنوان پگاسوس ۲ نیز آغاز به کارکرد. این نمایشگاه تا عید سعید غدیر خم پذیرای علاقه مندان خواهد بود.دیدار از نمایشگاه کتاب و محصولات فرهنگی نیز که به مناسبت هفته کتاب برپا شده است از دیگر برنامه‌های این مراسم می باشد.


موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ بیست و پنجم آبان ۱۳۸۹ ] [ ۱۵:۲۰ بعد از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

 

سالروز ازدواج حضرت علی (ع) وحضرت فاطمه (س)  مبارک .

داستان پیوندمقدس ازدواج علی (َع) وفاطمه (س)

نویسنده : محمدعلی دهقانی ( دانا )

همه رفتندوشب وسعت گرفت تادرآسمان بیکرانه شب دوستاره درخشان به جلوه درآیند دوستاره که دریک افق چشم به دیدار هم گشوده بودند !

دو دریای شیرین نمک گیر شد                 زمین غرق لبخندو تکبیر شد

و آنگاه مردی که ازجنس نور وخاک بود درساحل دو دریا دستهای خودرابه سوی آسمان بالا برد وبه آواز بلندگفت : آفرین به دو ستاره ای که قرین هم گشتند وآفرین به دو دریایی که به هم برخوردند وباهم پیوستند .

این کتاب داستان پیوندمقدس ازدواج حضرت علی (ع) وحضرت فاطمه (س) می باشدکه برای گروه سنی د و ه نوشته شده است .

 


موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ هفدهم آبان ۱۳۸۹ ] [ ۱۰:۷ قبل از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

نمایشگاه آثارفعالیتهای تابستانی ۸۹ مرکز باحضور  آقاي احدي کارشناس محترم امورسينمايي كانون ، آقاي رزاقي ، خانم قوچاني وآقاي بينش وهمچنين جمعي از دانش آموزان ومعلمان دبستان دخترانه شهيدحسين زاده امروز افتتاح شد درمراسم افتتاح اين نمايشگاه ابتدا سرودكانون توسط اعضاي دخترمركز اجراشد ودرادامه ميهمانان ، ازنمايشگاه بازديدنمودند.  ایستگاه نقاشی وقصه گویی ازبرنامه های تدارک دیده شده برای این نمایشگاه می باشد.

 ۲۰ لغایت ۳۰ مهرماه میزبان بازدیدکنندگان ازنمایشگاه خواهیم بود

 

افتتاح نمايشگاه توسط کارشناس محترم امورسينمايي كانون آقاي احدي و سرپرست محترم کانون آقاي رزاقي 

درادامه مطلب گزارش تصویری نمایشگاه رامشاهده فرمایید.


موضوعات مرتبط: مناسبتها
ادامه مطلب
[ بیستم مهر ۱۳۸۹ ] [ ۱۲:۲ بعد از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

عيد است ودلم خانه ي ويرانه بيا

اين  خانه  تكانديم  ز بيگانه  بيا

يك مــاه تمــام ميهمــانت بوديـم

يك روز به مهماني اين خانه بيا

 

((کاش هیچ وقت یادمان نرود هر لحظه ی زندگی مهمان خدا بر روی

زمینیم و سفره ی پر برکت مهرش همیشه برویمان باز است)) 


موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ نوزدهم شهریور ۱۳۸۹ ] [ ۱۷:۳۵ بعد از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

درشب بيست وسوم ماه مبارك رمضان ميزبان 120 نفر از اعضاي خوب مركزمون شديم برسرسفره رحمت خداوند ، دست دردست هم فشرديم ياعلي گفتيم وباهمت وتلاش بي دريغ و خالصانه همكاران مركز واعضاي نوجوانمون سفره ي افطاري راگسترديم ودرثانيه هاي سبز بارش رحمت خداوندي همسفره ي اعضاي كودك ونوجوانمون شديم . حضور كارشناس مسئول محترممون خانم قوچاني درجمع ميهمانان رونق افزاي محفلمان شد


با همت عالي همكاران

خداقوت

همكاري صميمانه خانم بخش پور مادر زهرابخش پور عضو نوجوان وفعال مركز

دستهايمان راربناگويان بسوي درگاه ايزد منان بلندكرديم وشكرگزارش شديموشهادت اولين ستاره تابناك امامت وولايت حضرت علي (ع) را باهم به سوگ نشستيم ونوحه خوانديم

وبرسرسفره ي رحمت خداوند درماه رحمت وبركت باهم روزه مان را افطاركرديم


به جماعت نماز مغرب وعشا رابه پا داشتيم وازخداوند خواستيم ماراهميشه موردلطف خودقراردهد.

اين هم يك عكس يادگاري ازكوچكترين ميهمانان سفره مان


موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ یازدهم شهریور ۱۳۸۹ ] [ ۲۳:۵۴ بعد از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]


 

ماه رمضان ماه خداوند، ماه نزول قرآن و از شریف‌ترین ماه‌های سال است. در این ماه درهای آسمان و بهشت گشوده و درهای جهنم بسته می‌شود، و عبادت در یکی از شب‌های آن ( شب قدر ) بهتر از عبادت هزار ماه است. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در خطبه شعبانیه خود درباره فضیلت و عظمت ماه رمضان فرموده است: «ای بندگان خدا! ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما روی آورده است؛ ماهی که نزد خداوند بهترین ماه‌ها است؛ روزهایش بهترین روزها، شب‌هایش بهترین شب‌ها و ساعاتش بهترین ساعات است.
بر مهمانی خداوند فرا خوانده شدید و از جمله اهل کرامت قرار گرفتید. در این ماه، نفس‌های شما تسبیح، خواب شما عبادت، عمل‌هایتان مقبول و دعاهایتان مستجاب است.
پس با نیت‌ای درست و دلی پاکیزه،‌ پروردگارتان را بخوانید تا شما را برای روزه داشتن و تلاوت قرآن توفیق دهد. بدبخت کسی است که از آمرزش خدا در این ماه عظیم محروم گردد. با گرسنگی و تشنگی در این ماه، به یاد گرسنگی و تشنگی قیامت باشید.»

آن گاه پیامبر اکرم وظیفه روزه‌داران را برشمرد و از
صدقه بر فقیران، احترام به سالخوردگان، ترحم به کودکان، صله ارحام، حفظ زبان و چشم و گوش از حرام، مهربانی به یتیمان و نیز عبادت و سجده های طولانی، نماز، توبه، صلوات، تلاوت قرآن و فضیلت اطعام در این ماه سخن گفت.

 


موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ بیستم مرداد ۱۳۸۹ ] [ ۸:۲۴ قبل از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

 

میلاد نور مبارک .

امروز مراسم بزرگداشت میلادباسعادت یگانه منجی عالم بشریت باهمکاری مربیان واعضای فعال مرکز شماره ۲ برگزارشد اعضای فعال دختروپسر مرکز ، برنامه های متنوعی تدارک دیده بودند که با استقبال بی حد والدین اعضا مواجه شد.اجرای سروددرچندبخش  ، اجرای دکلمه و قطعه ادبی درمدح حضرت صاحب الحجج  ، قصه گویی (بعدازنوزده ) توسط عضو نوجوان دختر ، نمایش خلاق وسرود توسط اعضای نوجوان پسر ، مسابقه ی حضوری وشعرخوانی ازبخشهای مختلف این برنامه بود دراین مراسم جای آقای رزاقی سرپرست محترم کانون وکارشناسان محترممون واقعا خالی بود .

گروه سرود العجل

گروه سرود مهدي بيا

 براي ديدن عكسهاي مراسم روي ادامه مطلب كليك نماييد.


موضوعات مرتبط: مناسبتها
ادامه مطلب
[ چهارم مرداد ۱۳۸۹ ] [ ۱۶:۴ بعد از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

خودت گفتي كه مي آيي.....

كارت دعوت مراسم نيمه شعبان

چه زيباست روي تو درخواب ديدن ، فروغ نگاه تو درآب ديدن ، چه زيباست رخسارخورشيدي تو پس ازپرده داري مهتاب ديدن.

مركزشماره 2 تبريز به مناسبت ولادت باسعادت دوازدهمين اخترتابناك امامت وولايت  محفل دوستانه اي تدارك ديده است 

غبارقدومتان را توتياي چشم كرده و مشتاقانه به انتظارحضورتان دراين محفل كانوني مي باشيم .

زمان : دوشنبه 4 مرداد ماه راس ساعت 12 ظهر


موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ سوم مرداد ۱۳۸۹ ] [ ۱۲:۶ بعد از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

۲۱ تیر روزعفاف وحجاب گرامی باد.


حجاب

حجاب در لغت به معنای پوشش، پرده، وسیله پوشش، حایل و... است. فرهنگ معین و فرهنگ عمید برای واژه حجاب، معانی زیر را آورده‏اند: پرده، ستر، نقابی که زنان، چهره خود را بدان پوشانند و روی‏بند و چادری که زنان سرتا پای خود را بدان پوشانند. این واژه در اصطلاح به معنای «پوشش مخصوص زنان» است.

فطری بودن پوشش

تمام کسانی که زندگی بشر و تحولات آن را ارزیابی کرده‏اند، به این نتیجه رسیده‏اند که از آغاز پیدایش انسان، هر یک از زن و مرد کوشیده است تا پوشش مناسب خود را تهیه کند. تلاش همیشگی بشر برای تهیه پوشاک، از آن جهت که با آموزش خاصی همراه نبوده است، نشان می‏دهد که تکاپوی انسان برای یافتن پوشش، از فطرت درونی‏اش سرچشمه می‏گیرد. حجاب زنان، پیشینه‏ای طولانی دارد. با مطالعه آثار تمدن‏های گوناگون، چنین به نظر می‏رسد که حجاب زنان، از عادت‏های کهن تمدن‏های بشری بوده است. برای مثال، بر اساس نوشته دایرة المعارف لاروس، زنان یونانی در دوره‏های گذشته، صورت‏ها و اندامشان را تا روی پا می‏پوشاندند.

مصونیت، نه محدودیت!

حجاب در باورها و ارزش‏های ما ریشه دارد و رعایت پوشش به ویژه در میان بانوان، ایجاد مصونیت برای جلوگیری از عوارض منفی، مفاسد و ابتذال است. از دیدگاه اسلام، زن، شخصیتی شایسته دارد و می‏تواند مدارج کمال را بپیماید و به مراتب عالی انسانیت بار یابد. دامن زن، مدرسه بشر است و والایی مردان، بدون زنان ممکن نیست. اصلاح جامعه در گرو پارسایی، حیا و حجاب بانوان خواهد بود. جایگاه والای این گوهر گران‏بهای آفرینش، می‏طلبد که در صدف پوشش قرار گیرد تا ارزش‏هایش حفظ گردد. خانم فاطمه دولان، استاد مسلمان انگلیسی‏زبان گفته است: «حجاب باعث می‏شود که زن، ارزش خود را از حد یک کالای تجارتی یا وسیله‏ای برای بهره‏دهی بالا ببرد و هم خود برای خویش ارزش قائل شود و هم جامعه را وادار به احترام کند».

تلاش استعمارگران

در فرهنگ کشورهای اسلامی و به ویژه ایران، حجاب از جایگاه بلندی برخوردار است و دشمنان همواره تلاش کرده‏اند میان حجاب و اصل دین جدایی به وجود آورند. بر همین اساس، استعمارگران در ایران، رضاخان، در افغانستان، امان اللّه‏ خان و در ترکیه، کمال آتاتورک را برگزیدند تا در این کشورها به اسلام‏زدایی بپردازند و فرهنگ وارداتی غرب را جای‏گزین کنند. رضاخان با حمایت بریتانیا، در هفدهم دی ماه 1314 خورشیدی، کشف حجاب را رسمی و اجباری کرد و فرزندش این روز را جشن گرفت. این دو نماد استبداد، همه امکانات کشور را برای گسترش فرهنگ بی‏حجابی و ابتذال در ایران به کار گرفتند. قیام گوهرشاد با حضور اقشار مردم مشهد به رهبری عالمان و نیز اعتراض شیخ محمدتقی بافقی در قم، از جمله ایستادگی‏های ملت در برابر این حرکت بود.

توطئه کشف حجاب

بی‏تردید، از پلیدترین ترفندهای دشمنان اسلام، توطئه کشف حجاب است که در تاریخ معاصر میهن ما به شکل رسمی و قانونی اتفاق افتاد. رهبر کبیر انقلاب در این باره فرمود: «زن در دو مرحله مظلوم بوده است: یکی در جاهلیت که اسلام منت گذاشت بر انسان و زن را از آن مظلومیتی که داشت، بیرون کشید و یک موقع هم زن در ایران مظلوم شد و آن دوره شاه سابق بود».

ضرورت حجاب

در احادیث و روایات گوناگون بر ضرورت حجاب تأکید شده است. حضرت علی علیه‏السلام می‏فرماید: «در آخرالزمان و نزدیک قیامت که بدترین زمان‏هاست، زنانی ظاهر می‏شوند که بی‏حجاب و نامناسب از خانه بیرون می‏آیند. آنان به احکام الهی و دستورهای اسلامی پای‏بند نیستند، بلکه داخل در فتنه‏ها می‏گردند و زنانی خوش‏گذران و شهوت‏ران هستند. این‏گونه زنان برای همیشه در دوزخ خواهند سوخت».

مظهر عفاف

فاطمه علیهاالسلام ، مظهر عفاف و پارسایی و سرمشق و سرور تمامی زنان عالم است. روزی رسول اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله از صحابه پرسید: چه چیزی برای زنان از همه بهتر است؟ یاران ندانستند. پس علی علیه‏السلام از فاطمه علیهاالسلام پرسید و آن حضرت پاسخ داد: «از همه چیز بهتر این است که نه مردان بیگانه را ببینند و نه مردان بیگانه، آنها را».
اسوه عفت و پاکدامنی، اولین روز تولد را با پوششی بهشتی آغاز کرد. در روایاتی آمده است که هنگام تولد، لباسی از بهشت برای آن حضرت آورده شد و جسمش پوشش کامل یافت تا زمینه تعالی روحش باشد. زهرای پاک، این برترین الگوی زن و عالی‏ترین چهره بشریت، گو اینکه فریادگری بر ضد ظلم را پیشه داشت و ستم بر امام خویش را برنمی‏تابید، از محدوده خانه پا بیرون نهاد و در اجتماع حضور یافت و با بلیغ‏ترین جمله‏ها از حق و حقیقت دفاع کرد و این همه در نهایت آزرم، حیا و عفاف بود.

ریشه‏های بی‏حجابی

هویت و شخصیت زن، در گرو منش و روش زندگی اوست و حجاب، پوشش والای زن مسلمان به شمار می‏آید. در این میان، بی‏حجابی، پدیده‏ای شوم است که برای یافتن عوامل و علل آن، باید با نگاهی جامعه شناختی، مسائل و زمینه‏های آن را بکاویم. از عوامل بدحجابی و بی‏حجابی می‏توان تلاش استعمار در زدودن پوشش، دگرگونی ارزش‏ها، الگوهای ناهنجار و خلأهای درونی را نام برد؛ زیرا فرهنگ‏ستیزان برای زدودن ارزش‏ها در جوامع اسلامی، تلاش‏های فراوانی به کار گرفته‏اند. قهرمان‏سازی و الگوآفرینی کاذب برای زن در راه از بین بردن هویت او از برنامه‏های پردامنه استعمار به شمار می‏آید.
 

منبع: ماهنامه گلبرگ

 

موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ بیست و یکم تیر ۱۳۸۹ ] [ ۱۳:۱۵ بعد از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]

امروز مدیریت محترم کانون ، حاج آقا سلیمی به اتفاق آقای رزاقی ، آقای بینش وآقای جدیری ازنمایشگاه ردپای رنگها بازدیدنمودند وازعملکرد همکاران مرکز و کیفیت نمایشگاه بسیارابراز رضایت نمودند همکاران مرکز درخصوص نحوه فعالیت خوددرطرح کانون مدرسه توضیحاتی راارائه نموده و نقاط قوت این طرح برای دانش آموزان موردبحث قرارگرفت ومدیریت محترم ازهمکاران درخواست نمودند که  نمایشگاه تا زمان اتمام دوره ی آموزش مربیان کانون که از ۲۵ لغایت ۲۷ خرداد برگزارخواهدشد برقرارباشد تا همکاران سایرمراکز نیز ازنمایشگاه بازدیدنمایند حاج آقا پس ازبازدیدازنمایشگاه ، ردپای رنگها را دنبال نمودندوازکیفیت فضاسازی ورودی نمایشگاه بسیارابراز رضایت فرمودند ازحاج آقا وهمکاران محترم دفتراستان که با بازدید ازنمایشگاه وارائه نقطه نظرات مفیدشان درخصوص کیفیت نمایشگاه موجبات  دلگرمی همکاران مرکز رافراهم نمودندتشکروقدردانی می شود .

 

 


موضوعات مرتبط: مناسبتها
[ بیست و دوم خرداد ۱۳۸۹ ] [ ۱۹:۴۴ بعد از ظهر ] [ مربيان مركز ] [ ]
.

درباره وبلاگ

کانون پرورشی فکری کودکان و
نو جوانان مرکز شماره دو تبریز
امکانات وب